Samodzielne szycie ubrań i różnego rodzaju dodatków to ogromna satysfakcja, hobby ale także prawdziwa przyjemność i sposób na relaks. Wiele osób odkrywa w sobie powołanie do wykonywania unikatowych elementów garderoby. Możemy uszyć niemal wszystko, również gorset. Taki gorset będzie wyglądał nieszablonowo i z pewnością przyciągnie uwagę. Aby spełniał swoją rolę, musi jednak być wygodny i dobrze dopasowany. Sposobów na to jak uszyć wygodny gorset z pewnością jest wiele, warto jednak dokładnie zapoznać się z tym jak to wygląda krok po kroku ponieważ jest to wymagające zadanie.
Od czego zacząć
Samodzielne uszycie gorsetu zaczynamy od wyboru odpowiedniego wykroju – te znajdziemy w Internecie oraz w czasopismach branżowych. Możemy wykorzystać darmowy wykrój lub kupić taki wyższej jakości. Jeśli dopiero zaczynamy, warto wybrać wykrój nieskomplikowany i bez dużej liczby dodatków.
Następnie sprawdzamy swój rozmiar i dokonujemy pomiarów.
Wybieramy właściwą tkaninę – najlepsza jest tkanina gorsetowa ale sprawdzi się też czysta bawełna lub len. Nici do gorsetu powinny być trwałe i bardzo wytrzymałe a tkanina zmoczona, osuszona i wyprasowana (bez żadnych zagnieceń).
Jak przebiega szycie gorsetu
Opisane kroki postępowania to oczywiście tylko podstawowa instrukcja, która ma na celu zapoznać Cię z tym jak wygląda szycie gorsetu. Najczęściej razem z zamówionym wykrojem dostaniesz szczegółową instrukcję krok po kroku.
- Przypinamy wykrój do tkaniny i wycinamy poszczególne elementy gorsetu.
- Łączymy elementy gorsetu za pomocą fastrygi.
- Zszywamy szwy za pomocą maszyny do szycia. Należy ustawić ścieg prosty i zszyć części według wzoru. Zaczynamy od górnej krawędzi i przesuwamy się w dół. Uzyskamy dwie połówki, które później należy prawidłowo połączyć.
- Gdy zszyjemy wszystkie szwy, rozprasowujemy ich naddatki. Dzięki temu wszystkie dodatki będą przylegać do głównej części gorsetu. Naddatki można nieco przyciąć tak aby nie przeszkadzały w noszeniu gorsetu.
- Zszywamy wstążkę stanika wzdłuż talii. Robimy to symetrycznie wzdłuż obu połówek. Można tu użyć wstążki rypsowej lub innej mocnej, nierozciągliwej taśmy.
- Zaginamy i wygładzamy krawędzie ukośnego wykończenia. Zszywamy ukośny pasek na szwach gorsetu i tworzymy sznurek o szerokości jednego centymetra.
- Zszywamy prawą stronę zapięcia gorsetu. Można wykorzystać zapięcie na rzep i połączyć w ten sposób dwie połówki z przodu. Można również użyć profesjonalnego zapięcia.
- Zszywamy lewą stronę gorsetu. Wyrównujemy położenie tej strony i pilnujemy aby przebiegało symetrycznie.
- Przypinamy dolną część gorsetu. Możemy użyć tutaj owijki – wykończenia z bawełny, satyny lub innego ulubionego materiału.
- Zszywamy obszycie ściegiem prostym. Ponownie wykorzystujemy maszynę do szycia. Przycinamy dolną krawędź gorsetu.
- Wycinamy sztywniki o odpowiedniej długości i wkładamy do gorsetu.
- Wykańczamy górną krawędź gorsetu. Obrabiamy analogicznie do dolnej części.
- Instalujemy przelotki – w tym celu wyznaczamy punkty mocowania oczek (metalowych okuć otaczających otwory w tkaninie) – na krawędziach wypadają rzadziej a w talii gęściej. Otwory na oczka możemy wykonać przy użyciu dziurkacza do tkaniny. Przekładamy sznurowanie w oczkach. Zaczynamy od górnej krawędzi stopniowo przesuwając się w dół a następnie od dołu ponownie do góry – tworzymy w ten sposób krzyżowy wzór sznurowania.
Wstążkę sznurowania wiążemy zwykłą kokardką. - Zakładamy gorset i sprawdzamy czy jest nam w nim wygodnie oraz czy nie trzeba zrobić poprawek. Napinamy gorset poprzez mocniejsze dociągnięcie sznurowania w talii.
Najnowsze komentarze